Instrukcja postępowania z materiałami niejawnymi z komentarzem

Piotr Thiem – Instrukcja postępowania z materiałami niejawnymi z komentarzem

Celem opracowania jest przybliżenie problematyki ochrony informacji niejawnych, a w szczególności usystematyzowanie zasad postępowania z mate­riałami niejawnymi rozproszonych w różnych aktach prawnych a także wyjaśnie­nie podstawowych zasad w zakresie prac kancela­ryjnych.
Opracowanie zawiera m.in.:
– zasady organizacji kancelarii tajnej i obowiązki kierownika kancelarii
– sposób przygotowania urządzeń ewidencyjnych
– klasyfikowanie informacji i zasady oznaczanie materiałów niejawnych
– zasady zmiany i znoszenia klauzul tajności

– zasady przyjmowania i udostępniania materiałów niejawnych
– zasady przesyłania i przewożenia materiałów niejawnych
a także
– sposób przygotowania materiałów niejawnych do archiwizacji i zasady archiwizacji i brakowania dokumentów niejawnych.

W opracowaniu znajdziecie Państwo także rozdziały poświęcone postępowaniu w przy­padku likwidacji jednostki organizacyjnej, w przypadku naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych a także wprowadzenia stanów nadzwyczajnych i zdarzeń losowych.

„Instrukcja postępowania z materiałami niejawnymi z komentarzem” sta­nowić może materiał wyjściowy do opracowania, przez pełnomocników ds. ochrony informacji niejaw­nych dla kan­celarii tajnych. Może być także pomocna przy opracowywaniu instrukcji doty­czącej zasad obiegu informacji niejawnych o klauzuli „poufne” oraz instrukcji dotyczącej sposobu i trybu przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”.

Obowiązek opracowania powyższych dokumentów wynika z art. 43 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182 poz. 1228).