Bezpieczeństwo osobowe w ochronie informacji niejawnych

Piotr Thiem – Bezpieczenstwo osobowe w ochronie informacji niejawnych

Bezpieczeństwo osobowe stanowi najważniejszy element systemu ochrony informacji niejawnych. Informacji, których nieuprawnione ujawnienie spowodować może szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej lub niekorzystne dla jej interesów.

Dlatego też osoby , które z racji wykonywania swoich obowiązków zawodowych mają dostęp do tych informacji, muszą dawać rękojmię zachowania tajemnicy. Mając powyższe na względzie, ustawodawca uzależnił dostęp do informacji niejawnych od przeprowadzenia z wynikiem pozytywnym postępowania sprawdzają­cego (z wyjątkami określonymi w ustawie) oraz odbycia szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych. Zagadnieniom tym poświęcone jest nowe opracowanie – „Bezpieczeństwo osobowe w ochronie informacji niejawnych” wydane przez Pressom Sp. z o. o. z Wrocławia

Rozdział I opracowania zawiera ogólne zasady dostępu do informacji niejawnych, właściwości w zakresie prowadzenia postępowań sprawdzających, ogólne informacje dotyczące prowadzenia tych postępowań oraz zasady stosowania przepisów kpa.
W rozdziale II omówione zostało prowadzenie zwykłego i poszerzonego postępowania sprawdzającego. Przedstawiono podstawowe elementy postępowań począwszy od ich wszczęcia do zakończenia. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu ankiety bezpieczeństwa osobowego (instrukcję wypełniania ankiety przedstawiono w rozdziale IV).
Omówione zostały zagadnienia dotyczące zawieszania i wznawiania postępowań, prowadzenia kolejnego postępowania sprawdzającego oraz postępowania kontrolnego.
W rozdziale tym opisano także zasady kompletowania teczek postępowań sprawdzających oraz zasady ich udostępniania.
Dającą rękojmię zacho­wania tajemnicy jest osoba spełniająca ustawowe warunki, świadoma zagrożeń dla informacji niejawnych i skutków ich nieuprawnionego ujawnienia, przeszkolona w zakresie ochrony tych informacji oraz przestrzegająca zasad i sposobów ich ochrony. Dlatego też nieodzownym elementem bezpieczeństwa osobowego jest szkolenie, któremu poświęcony jest rozdział III. Omówiono w nim zasady dotyczące organizacji szkoleń prowadzonych przez ABW i SKW, szkoleń prowadzonych przez te służby przy współudziale pełnomocników oraz prowadzone (lub organizowane) przez pełnomocników ochrony.
W rozdziale tym omówiona została także tematyka szkoleń oraz niezbędna dokumentacja w tym zakresie.
Opracowanie zawiera także szereg załączników. Oprócz podstawowych np. wniosku o przeprowadzenie postępowania czy polecenia jego przeprowadzenia, są tutaj wzory postanowienia o zawieszeniu i wznowieniu postępowania, decyzji o umorzeniu, powiadomienia o wszczęciu postępowania kontrolnego a także wzór konspektu szkolenia.
Załączniki te (17) w wersji edytowalnej znajdują się również na załączonej płycie CD.
Książka do nabycia w księgarni internetowej – http://sklep.presscom.pl

Serdecznie polecam.